AstımAlerji.org
Uzman Dr. Sevin Karalar

 Zatürre
  Zatürree nedir?
  Risk Faktörleri
  Zatürree Teşhisi
  Zatürree ve Grip ilişkisi
 
 
 Hizmetlerimiz
 Solunum Fonksiyon Testleri
 Allerjik Deri Testi
 Nebülizasyon Oksijen Uygulaması
 EKG
 Bronkoskopi
 Kan Tetkikleri
 
 Hakkımızda
 Sanal Tur
 Bize Yazın
 İletişim
 Anlaşmalı Kurumlar
 Ana Sayfa
 
 
| Ana Sayfa | Sanal Tur | Bize Yazın | İletişim | Anlaşmalı Kurumlar | Hasta Girişi |

Zatürree ve Grip ilişkisi
Grip virüsünün bizzat kendisi zatürreeye yol açabildiği gibi, diğer mikroorganizmalara bağlı zatürree türlerinin ortaya çıkmasını da kolaylaştırabilir. Gribin ağır seyrettiği ve ölümcül olduğu olgular, çoğunlukla zatürreenin gribe eşlik ettiği olgulardır. Bu nedenle, zatürreelerin ve buna bağlı ölümlerin önlenmesi için grip salgınlarının da önlenmesi gerekmektedir.

Grip Aşıları
Gripten korunmak üzere aşılar geliştirilmiştir. Bu aşılar bir yıl süreyle korunma sağlar. Grip aşıları her yıl eylül, ekim aylarında ya da en geç kasım ayında, bir doz, kas içine yapılmalıdır. Çocuklara ilk kez aşılama yapılıyorsa, bir ay arayla iki doz uygulanır. Grip aşısı gribe yakalanma riski yüksek veya grip olduğunda gribin ağır ve ölümcül  seyredebileceği kişilere uygulanmalıdır. Yine, bu risk grubundaki kişilere grip virüsünü taşıyabilecek olan kişiler de aşılanmalıdır.  

Pnömokok Aşısı
Zatürree nedenleri arasında tüm dünyada en sık rastlanan mikroorganizma Streptococcus pneumoniae'dir. Kısaca pnömokok dediğimiz bu bakteriye karşı hazırlanmış bir aşı bulunmaktadır. Pnömokoklar, başta üst solunum yollarında olmak üzere, zatürree dışında enfeksiyonlara da yol açabilir. Bu aşı tamamen olmasa da, yüksek riskli kişilere uygulandığında, kısmen koruma sağlayabilmektedir. Aşı bir kez, kas içine yapılmaktadır. Beş yıl sonra bir kez tekrarı yapılabilir.

Aşıların Güvenilirliği
Grip ve pnömokok aşıları yüksek ateşli bir hastalığın seyri sırasında yapılmaz. Grip aşısı, yumurta allerjisi olanlara uygulanmamalıdır. Bunun dışında her iki aşı da oldukça güvenlidir. Aşı uygulanan yerde ağrı ve kızarıklık gelişebilir. Ayrıca, ateş, halsizlik, kızarıklık gibi bazı yan etkiler görülebilir. Ancak, bunlar geçici ve hafiftir.