AstımAlerji.org
Uzman Dr. Sevin Karalar

 Sigara
  Sigara ve Zararları
  Sigaranın İçindekiler
  Yol açtığı hastalık türleri
  Bırakmak için 100 sebep
  Sigara ile ilgili çalışmalar
  Bıraktıktan sonra neler oluyor?
  Sigarayı Bırakanlar
  Anne Babanın Sigara İçmesinin Çocuk Üstündeki Etkileri
 
 İlgili Görseller
  Sigaranın Zararları
  Sunum Dosyaları
 
 
 Hizmetlerimiz
 Solunum Fonksiyon Testleri
 Allerjik Deri Testi
 Nebülizasyon Oksijen Uygulaması
 EKG
 Bronkoskopi
 Kan Tetkikleri
 
 Hakkımızda
 Sanal Tur
 Bize Yazın
 İletişim
 Anlaşmalı Kurumlar
 Ana Sayfa
 
 
| Ana Sayfa | Sanal Tur | Bize Yazın | İletişim | Anlaşmalı Kurumlar | Hasta Girişi |

SİGARA

Sigarayı Bırakan Hastalarımız 
Bu sayfada sigarayı bırakan hastalarımızın isimleri ve hikayeleri yayınlanacaktır. Zaman içerisinde daha da zenginleştirilecek bu sayfayı takip etmenizi öneririz.

İşte sigarayı bırakan değerli hastalarımızdan bazıları

Merhabalar,
Arkadaş özentisi ile 13 yaşımda sigaraya başladım. 15 yıl sigara kullandım şuanda 28 yaşındayım. Sigara beni öylesine esir almıştı ki sabah uyanır uyanmaz kahvaltıdan önce mutlaka sigara içme isteği duyuyordum. Fakat zamanla sağlık problemlerim başladı. Sürekli hasta olan, öksüren ve kötü kokan birisi olmuştum. Artık merdivenleri nefes nefese kaldığım için dinlenerek çıkıyordum. Bunların sigara yüzünden olduğunu bildiğim halde bile bile içmeye devam ettim. Birçok kez bırakmayı denedim ama başarılı olamadım. Nefes darlığı ve öksürük şikayetlerimin artık dayanılmaz hale gelmesi ile bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine Sevin Hanım’a muayeneye gittim. Bu zamana kadar şikayetlerim olduğu zaman alt tarafı öksürük diye doktora gitmeyi sürekli erteliyordum. Fakat doktor hanımın ayrıntılı muayene, test ve tetkiklerinden sonra astım hastası olduğumu öğrendim. Eğer sigara içmeye devam edersem bu durumumdan başka ileride çok daha kötü hastalıklara ve sonuçlara yol açacağını anlattı. Sigarayı bırakmam için ısrar etmeden ayrıntılı bilgi verdi. Düzenli ilaçlarımı kullanmaya başladım. Şuanda Sevin Hanım’ın sayesinde sigara içmiyorum ve kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Sevin Hanım çok ilgili, güler yüzlü ve titiz bir insan, kendisine her şey için çoook teşekkür ederim.
Ayhan Kakız

Yaklaşık 35 yıldır günde 2 paket sigara kullanmaktaydım. Sigara kullanımını çabuk yorulmamı, tıkanıklık ve zaman zaman tansiyon düşüklüğü, nefes darlığı ve akciğer rahatsızlıkları yaratmaktaydı. Hatta 2 defa kalp krizi geçirdim. Geçen yıl akciğer rahatsızlığım tespit edildikten sonra Dr. Sevin Karalar tarafından muayene edilerek tedaviye başladım. Sigarayı Sn. Sevin Hanım’ın katkılarıyla bıraktım. 2008 Ekim ayından bugüne sigara kullanmamaktayım. Nefes alışlarım normale dönmüş durumda, yürürken ve yokuş-merdiven çıkarken yorulmuyorum, tansiyon düşüklüğü sona erdi, daha sağlıklı olduğumu hissetmeye başladım. Tedavim süresince gerek ilgisi, gerekse güler yüzü ve yakınlığını bizden eksik etmeyen Sn. Dr. Sevin KARALAR'a teşekkürü borç bilirim. 
Önder ÖZDEMİR - Ümraniye/İstanbul

Neslihan BATIGÜN Sigaraya hayır! diyenlerden. 
Erhan GÜLCAN Sigarasız, mutlu bir yaşamı tercih etti. 
Kamil YILMAZ 40 yıl günde 15-20 adet içiyordu. 
Ömer POLAT 45 yıl sigara içtikten sonra bıraktı. 
Mükerrem AKBAŞ Sigarayı bırakmaktan çok memnun. 
Durmuş YILDIRIM O da sigarayı yenenlerden. 
Recep ALUÇ 25 yıl günde 30-35 adet sigara içiyordu. 
Türkan Bindal 23 yıl sigara kullandıktan sonra sigarayı bıraktı. 
Haşmet Bindal 27 yıl sigara içtikten sonra sigarasız,sağlıklı bir yaşamı tercih etti. 

45 yıl... Evet dile kolay tam 45 yıl günde 1 paketten fazla sigara içtim. Çeşitli sağlık problemleri yaşamama rağmen, bu süre içinde de bırakmayı açıkçası çok fazla düşünmemiştim. Oğlumun tavsiyesi üzerine Dr Sevin Karalar' a muayene oldum. Genel muayeneden sonra sigarayla alakamı sordu bende anlattım ve bana "Amcacım, sana sigarayı bırakırsan sağlığına kavuşursun, gençleşirsin veya ölmezsin dersem yalan olur. Ancak sigarayı bırakırsan acı çekmeden ölürsün." dedi. Çoğumuza göre çok yumuşak bir söylem gibi gelmeye bilir ama bence bu gerçeğin ta kendisiydi ve o an kendime nasıl bir kötülük yaptığımı anladım. Hemen sigarayı bırakmaya karar verdim ve o günden sonra 3 yılı aşkın süredir sigara içmiyorum. Artık hayattan daha çok zevk alıyorum ve kalbimin ritminin bile değiştiğini hissediyorum. Klasik söylemle de o kadar yıl ben bu sigarayı nasıl içtim anlam veremiyorum. Bana bu gerçeği görmemde yardımcı olan Dr. Sevin hanıma çok teşekkür eder. Hepinizin de bu illetten biran önce kurtulmanızı dilerim.
Ömer POLAT


MERHABA
32 yıl sigara içip bıraktıktan sonra bu yazıyı sigara içenler için yazmayı kendime bir borç bildim.
Evet 32 yıl özentiyle başlayıp günde 1 sonra 2-3 adet ,½ paket, 1 paket ve de çok severek içtim ta ki Dr. sevin hanım la tanışana kadar, solunum problemim için muayenehanesine gittim, genel muayene ve solunum fonksiyon testinden sonra sigara kullandığımı duyunca bana söylediği bir söz bütün hayatımı değiştirdi evet bütün hayatımı ''kaliteli hayat'' yaşamak istiyorsan 1tane dahi sigara içmeyeceksin eğer içmeye devam edersen 5 seneye kalmaz merdivenleri yürüyerek değil emekleyerek çıkarsın bu söz çok ağrıma gitti ve o gün sigarayı bırakmaya karar verdim. Sigarayı bırakmak çok zor mu oldu? Hayır ilk 1 ay belirli zamanlarda canım sigara içmek istedi, o zaman düşüncelerimi başka yönde yoğunlaştırdım. kararımdan kesinlikle dönmeyecektim, inanmayacaksınız ama 1 ay sonra sigara aklıma bile gelmedi. 3 senedir sigara içmiyorum ve içmeyi asla düşünmediğim gibi içtiğim yıllara üzülüyorum. Dr. Sevin hanımın tedavisi ile de şimdi o kadar rahatım ki artık aldığım nefesin akciğerlerimin en alt ucuna gittiğini hissediyorum, geceleri çok daha rahat uyuyorum, merdivenleri ikişer ikişer çıkıyorum, sigara ikram edildiğinde hayır kullanmıyorum, deme mutluluğunu yaşıyorum, kapalı mekanlarda sigara içenler için tecrit edilmiş odalara gitmiyorum, saçlarım sigara kokmuyor, evimin kokusu değişti, her ay sigaraya ödediğim para ile kendime hediye alıyorum. 

Bir söz vardır ''zararın neresinden dönersen kardır ''sigara içenlere sesleniyorum lütfen sigara sizi bırakmadan siz sigarayı bırakın ''KALİTELİ HAYAT''yaşayın. 

Mükerrem Akbaş


41 yaşındayım , 23 sene sigara kullandım. Çok kereler bırakmaya karar versemde hiç uygulamaya koyamadan vazgeçtim. Sonrada sigara konusunda bu kadar aciz kalmam her defasında benim onurumu kırdı. Ve şimdi sigarayı bırakalı, daha doğrusu ben ve eşim bırakalı.

Öncülüğü eşim yaptı, eşime binlerce defa teşekkür ediyorum. Sigara kullandığım yıllarda ve özellikle son dönemlerinde kollarımda ve bacaklarımda uyuşmalar başlamıştı,kalp atışlarım düzensizleşmişti ve bu beni çok korkutuyordu. Uyurken inanılmaz bir çınlama sesi ile beynimin içinde bembeyaz bir görüntü oluşuyor ve korku içinde uyanıyordum. Çok çabuk yoruluyor,merdiven çıktığım zaman zor nefes alıyor,fazla yol yürüyemiyordum. Yani sigara bana ciddi çok fazla zarar veriyor,sağlığımı tehdit ediyordu. Doktorum Sevin hanım bana sigarayı bırakmam gerektiğini defalarca söylemişti. 

Ve 2 sene önce … Yılbaşından 1 ay önce tarih belirledik ve 2006’nın ilk gününde eşim ve ben sigarayı bırakma kararını uygulayama koyulduk. 

Bugün ise yolda sigara içerek yürüyen insanların sigara dumanına maruz kaldığımız zaman bile katlanamıyoruz. Eşim ve ben iki oğlumuzdan da binlerce kez özür diliyoruz, onları yıllarca o dumanla boğduğumuz için.

Şimdi artık yürüyüşler yapıyorum, rahat rahat nefes alıyorum,merdivenleri çıkarken yorulmuyorum,ayaklarım ve kollarım uyuşmuyor. Artık sigaranın sağlığımı tehdit edemeyecek olması, benim kendimi daha iyi hissetmemi sağlıyor. Ona izin vermiyor olmam beni mutlu ediyor. Ve kendimi daha sağlıklı hissediyor, daha pozitif oluyorum. Ailemle daha uzun yıllar yaşayacağıma inanamıyorum. Hayatta insan başka ne isteyebilirki. Bana bu konuda bilgilendiren ve yardımcı olan Doktor sevin Karalar’ a teşekkür ederim.

Türkan Bindal


27 sene boyunca her sigara yaktığımda yalancı bir mutluluk hissi duydum. 1 ocak 2006’da sigarasız günlerim başladığında anladım bunu. Oysa içmediğim her gün, her saat, her dakika mutlu olmanın ta kendisiymiş.

Artık kimseye içtiğim sigarayla zarar vermiyorum. Mutluyum…

Hatırı sayılır bir nakiti daha iyi işler yapmak için kullanıyorum. Mutluyum …

Yediğim, içtiğim her gıdadan zevk alıyorum. Mutluyum …

Tıpkı cennetle cehennemi ayıran çizgi gibi sigara içmek ya da içmemek.

Haşmet Bindal